Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak změnit velikost fotografií a šetřit své místo na eStránkách

Obtížnost
 
 

Ať už používáte eStránky zdarma a máte k dispozici 200 MB nebo používáte eShop s 8 GB, může se stát, že kapacita nebude stačit. Většinou je to kvůli tomu, že na své stránky nahráváte příliš velké obrázky, které zbytečně zabírají místo. V dnešním návodu si ukážeme, jak velké fotky zmenšit.

Volba a instalace programu

Na takovéto úpravy nemusíte být ani profesionální grafik, ani vlastnit programy za několik tisíc. Úplně nám postačí jednoduchý prohlížeč, například IrfanView, který si můžete stáhnout zadarmo na adrese http://www.irfanview.cz/download.php

Při instalaci si dejte pozor především na krok, kdy nám instalační program nabízí nainstalování aplikací, o které nemáme zájem (oba doporučuji odškrtnout):

Všechny nabízené programy odškrtnuty.

 

Po úspěšné instalaci programu nainstalujeme ještě češtinu, která je k dispozici na stejné stránce jako program.

 

Konečně k úpravě fotek

V následujícím obrázku se podíváme na nainstalovaný program, kde je otevřená fotka s vlkem. 

 image2.png

Zajímat nás budou hodnoty ve spodní části. V náhledu jsou zvýrazněné červenou, modrou a zelenou barvou.

Červenou barvou je zvýrazněno rozlišení původní fotky. Modrou hodnota, na kolik procent je fotka zmenšena při prohlížení a zelenou místo, kolik fotka zabírá na disku.

Pro zobrazení fotky v eStránkách nám ve většině šablon bude stačit šířka fotky 400 - 600px, což je prakticky desetina zde zmíněného originálu. 

Pro zmenšení fotky klikněte nahoře v nabídce na položku "Obrázek" a vyberte "Změnit velikost/rozlišení" (klávesová zkratka Ctrl + R). Otevře se vám následující okno, kde můžete obrázek zmenšit: 

 image3.png

Zajímat vás bude žlutě zvýrazněná hodnota, kterou nastavíte novou šířku nového obrázku, výška se přepočítá automaticky, aby nedošlo k deformaci. Potvrďte tlačítkem OK a zobrazí se vám fotka v nových rozměrech.

Pokud jste s rozměry spokojení, musíte upravenou fotku uložit. To můžete provést v nabídce Soubor > Uložit jako. Svoji fotku si pojmenujte a typ souboru zvolte "JPG". Vpravo se vám zobrazí okno s dalším nastavením - zajímat vás bude "Kvalita při uložení" - zvýrazněno oranžově.

 image4.png

Kvalitu doporučuji držet okolo hodnoty 80, kdy výsledná velikost fotky zabere asi dvě procenta původní velikosti.

 

Pro představu: V programu Zdarma byste mohli mít buď 50 fotek v původní velikosti, nebo 2500 zmenšených podle tohoto návodu. Konkrétní čísla se můžou lišit podle parametrů foťáku a rozlišení, v jakém fotíte.

 

 

 
13. 6. 2013

Komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář